Náhrdelníky

Náhrdelníky


Lidé už od dávných dob vymýšleli, jak by mohli sami sebe zkrášlit. Prvotně bylo záměrem pouze ukázat příslušnost k určité skupině lidí, nebo pomocí takových doplňků v rámci skupiny ukazovat svoje postavení. Šperky samozřejmě za dlouhá léta existence lidské civilizace prodělaly obrovský vývoj a dnes jsou, samozřejmě až na výjimky v podobě původních kmenů, především módním doplňkem, který nosí nejčastěji ženy.

První náhrdelníky pocházejí už z doby zhruba 40 tisíc let před naším letopočtem, tedy z období mladšího paleolitu. Tehdy se používaly k výrobě náhrdelníků předměty běžně dostupné - kameny, zuby skolených zvířat či mušle. Jakmile se ale lidé naučili obrábět kovy, přišli na to, že se z nich dají vyrábět i ozdoby. Velkou tradici mají zlaté náhrdelníky, které se vyráběly už v dobách starého Egypta. Na ještě vyšší úroveň dostali zlaté šperky Řekové a Římané, kteří přišli na způsob, jak zlaté náhrdelníky osazovat drahými kameny všeho druhu, případně na ně zavěšovali medailony.

V dnešní době mají náhrdelníky mnoho různých podob a každý typ se hodí pro jinou příležitost. Asi nejčastější podobou náhrdelníku je kovový řetízek, ať už ocelový, stříbrný nebo zlatý, na který lze navlékat přívěsky, případně i medailony. Šperkaři si umí dát záležet i na těch nejmenších detailech a tak i samotný řetízek může být malým uměleckým dílem.

Při výběru náhrdelníku dbejte především na materiál. Ohled musíte brát na to, jak se k vám daný materiál hodí. Někomu více ladí zlatá, jinému zase stříbrná. Výběr šperku co nejvíce přizpůsobte stylu oblečení, který běžně nosíte. Existuje samozřejmě také náhrdelníky pro zvláštní příležitosti, jako jsou třeba svatby, plesy či oficiální akce.

Na stranu druhou můžete dát příležitost také méně formálním, jednoduchým náhrdelníkům. Pamatujte, že každý náhrdelník by měl vyjadřovat něco o vaší osobnosti a měl by světu dávat jasně najevo, jaká jste a jaký je váš životní postoj.